Používáme technologie, jako jsou cookies za účelem analýzy návštěvnosti, cílené reklamy a zajištění fungování stránek. Více informací o ochraně osobních údajů

Blog

Jaký byl letošní WordCamp 2017?

Navštívili jsme třetí ročník WordCampu 2017 v Praze a přinášíme Vám přehled několika novinek i důležitých informací, které byste měli před realizací webových stránek ve WordPressu vědět.

Již třetí ročník akce s názvem WordCamp 2017 v Praze určen především pro uživatele a vývojáře open source redakčního systému WordPress, přinesla řadu zajímavých přednášek založených na zkušenostech jednotlivých členů této neustále se rozrůstající komunity. Náš tým zaměřený pro tvorbu webových stránek ve WordPressu tak nemohl na letošním ročníku chybět a připravili jsem tak pro vás souhrn vybraných přednášek, které by vás jako uživatele mohli především zajímat.

Filozofie Wordpressu a síla jeho komunity

První přednášku v rámci uživatelské sekce představil Tomáš Kocifaj, který krátce pohovořil o tom, jak mu WordPress změnil jeho život a započal tak svojí dráhu vývojáře. Hlavním důvodem byla především samotná filozofie WordPressu, která je založená na open source myšlence a licenci GPL, díky které se tento systém stává “svobodným” a není tak jeho správa či výroba nutně vázaná na jednu společnost. Díky tomu jsme vám schopni připravit webové stránky ve WordPressu, které si následně můžete upravovat podle potřeb nebo bez větších komplikací či sankcí kdykoliv změnit svého dodavatele. Silná podpora ze strany nejen české komunity pak napomáhá tomu, aby byl tento systém neustále vyvíjen a vylepšován pomocí aktualizací.

Na co si dát při realizaci a využívání wordpressu pozor?

Další přednášky byly věnované především řešení nejčastějších problému spojených s WordPress webem, které nám však už byly ve většině případech dobře znám. Přesto však přinášíme stručný přehled představených dilemat, které se v souvislosti s tímto redakčním systémem objevují.

Bezpečnost až na prvním místě

Řešila se především otázka bezpečnosti, na kterou často upozorňujeme a pomocí patřičných rozšíření se vždy snažíme udělat naše weby pro uživatele maximálně bezpečné. I přesto však někteří uživatelé podceňují například výběr slabého hesla, které lze snadno odvodit od názvu nebo zaměření webových stránek. Opět se také potvrdilo, že v dnešní době už prakticky nemá smysl vytvářet novou webovou stránku bez SSL certifikát (https) pro zabezpečenou a šifrovanou komunikaci. Pro naše klienty je možnost základního certifikátu přes let's encrypt v rámci našich webhostingových služeb zdarma a pro ty co již webové stránky bez https mají, důrazně doporučujeme přechod neodkládat. 

O webové stránky je nutné se starat

Důležitým tématem související s bezpečností a s pravidelnou údržbou je také řešení aktualizaci, které kromě toho, že přinášejí nové funkce, slouží také jako bezpečností záplaty a proto se doporučuje webové stránky ve WordPressu včetně pluginů aktualizovat v pravidelných intervalech (ideálně alespoň kvartálně). Pro naše uživatele jsme schopni zajistit pravidelný servis a údržbu webových stránek včetně aktualizaci, při které provádíme kompletní zálohu webu, abychom předešli případným komplikacím, které v ojedinělých případech mohou aktualizace přinést.

Zrychlujeme webové stránky

Kromě již zmíněného se také řešila rychlost a optimalizace webových stránek, která je ovlivněna mnoha faktory jako je výběr šablony nebo množství a kvalita jednotlivých rozšíření. Základním nástrojem pro vyhodnocení rychlosti webových stránek je například Test my site od Googlu, najdou se však i pokročilejší nástroje jako například GTmetrix nebo tzv. Waterfall. Přesto, že WordPress není z hlediska rychlosti nejlepší řešením z důvodu některých složitých pluginů nebo šablon, lze pomocí tzv. cachování nebo správné optimalizace obrázků například pomocí nástroje TinyPNG bez ztráty kvality dosáhnout lepších výsledků. Výhodou je také například využívání novějšího standardu PHP 7.1, který využíváme pro naše hostované weby ve WordPressu.

Jak na úspěšné webové stránky (nejen) ve wordpressu?

Na takovou otázku přednášel především Radim Hasalík, který znovu připomínal důležitost stavět nové podnikání a webové stránky na vlastním brandu (značce) a vyhýbat se obecným a snadno zaměnitelným názvům. Webové stránky nejsou pouze o technickém provedení, ale také o kvalitě vlastního obsahu, který bude u zákazníků budit důvěryhodnost a dokážete se s ním odlišit od své konkurence.

Naopak Filip Podstavec představil několik aktuálních novinek z hlediska SEO optimalizace především pro Google. Důraz by měl být kladen především na komplexní a relevantní obsah k danému tématu, který vám zajistí lepší pozice ve vyhledávačích. Důležitým a stále řídce mezi uživateli využívaným marketingovým nástrojem je tzv. lokální SEO. V rámci této metody dochází k registracím do katalogů, map a dalších záznamů, díky kterým dokážete efektivněji zacílit na zákazníky, kteří mohou mít o vaše služby v blízkém okolí zájem. 

Závěrem

WordCamp 2017 přinesl mnoho zajímavý přednášek i hostů, kteří se podíleli  o své zkušenosti a novinky z oboru. Načerpali jsme tak několik zajímavých poznatků, díky kterým můžeme posunout vlastní realizaci webů ve WordPressu pro naše klienty zase o krok dál - bezpečnější, rychlejší a kvalitnější. Všechny prezentace z přednášek jsou k nalezení na oficiálních stránkách WordCampu.

Položení dotazu

Položte jakoukoliv otázku. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Odesláním beru na vědomí zpracování osobních údajů