Používáme technologie, jako jsou cookies za účelem analýzy návštěvnosti, cílené reklamy a zajištění fungování stránek. Více informací o ochraně osobních údajů

Blog

WebExpo 2016 - rychlé ohlédnutí

WebExpo - s letošním podtitulem „ObsessionsAčkoliv moje posedlost webem se datuje někdy do roku 2006, teprve deset let poté jsem vyrazila na pražskou konferenci WebExpo.

Je den poté a tak vám zkusím vylíčit mé pocity získané na WebExpo2016.

Organizace

Na dvoudenní konferenci se v Praze představilo 70 přednášejících, kteří předávali své poznatky z oblasti designu, businessu a developmentu. Přednášelo se v češtině a angličtině.

Registrace

Vše fungovalo jak má, nebylo třeba nic tisknout, stačilo přijít ke stolku s občankou a pár vteřin na to vám už slečna podává váš odznak. Fronty žádné, ale je pravda, že jsem přišla poměrně brzo.

Prostory

Velké díky organizátorům, že nás dokázali přivést do nádherných prostor kina a sálu v Lucerně. Celou konferencí ale bohužel provázel hluk ve Velkém sále, na který si stěžovali i speakři. Co si budeme povídat, dát fotbálek a stánky partnerů do patra ve Velkém sále nebylo zrovna nejšťastnější. 

Moderátoři

Obzvlášť bych chtěla vyzdvihnout práci moderátorů Dana Čecha a Pavlíny Louženské za jejich pohotovost a vtipnost.

Řečníci

V drtivé většině jsem si přednášky poskládala především ve Velkém sálu, s občasným odskočením do kina Lucerna. Vyzdvihnu zde několik (pro mě) nejlepších:

Jan Kvasnička - „The most common mistakes of mobile and responsive web design“

Narvané kino Lucerna pozorně poslouchalo praktické příklady od Honzy, který předvedl na ukázkách webů jako Zoot, Datart, IKEA :) časté chyby, kterých se dopouštějí jejich tvůrci. Velkou část (z 20 minutové přednášky) tvořily ukázky správně a špatně vyřešené mobilní navigace. Prezentace byla završena větou  „Nenuťte uživatele přemýšlet - ano, přesně tak, jedná se o odkaz na knihu o použitelnosti od Steva Kruga, kterou mimochodem doporučuji přečíst všem webotvůrcům.

Podklady z přednášky

Mark Boulton - „Designing systems in difficult places“

Mark se s námi podělil o informace, které se týkaly jeho spolupráce se švýcarským CERNem. A jen tak mimochodem nám sdělil, že s banánem sdílíme 50 % své DNA :)

Harry Roberts – „Refactoring CSS Without Losing Your Mind“

Video z přednášky

Sympaťácký CSS kouzelník Harry nám poradil, kdy se pouštět do refaktorizace a kdy ne. Přidal popis procesu, jak na to. Přikládám citát, který mě zaujal nejvíce: „Technical Debt is fine, just make sure you keep up repayments.“

Rachel Andrew - „The right layout tool for the job“

Jako frontenďačka jsem nemohla tuto přednášku vynechat. Rachel povídala o Flexboxu, CSS Grid Layoutu a současném stavu podpory u prohlížečů. 

Nina Zakharenko - „How to Successfully Grow a Code Review Culture“

Původně jsem chtěla jít na přednášku o UX, ale jsem velmi ráda, že jsem zůstala ve Velkém sále. Nina dokázala skvěle předat užitečné informace o tom, jak si správně vypěstovat code review kulturu a tím pádem udržovat v kódu čistotu a pořádek.

Adrian Zumbrunnen - „Meaningful motion in design“

Za mě nejlepší Designová přednáška. Adrian v současné době spolupracuje mj. s Googlem. Podělil se s námi o různé atributy animací, které bychom měli mít na paměti už při návrhu. Sdílím s ním stejnou obsesi - kdykoliv vidí někde na mobilu hamburger, musí na něj kliknout, protože nikdy neví, co to udělá :)

Ke každé z těchto přednášek bych se ráda někdy vrátila v podrobnějších článcích.

Závěr

Velké díky organizátorům, kteří dokázali přivést tolik zahraničních i tuzemských odborníků, být dva dny součástí této konference bylo velice inspirující. Už se těším, až některé nově nabyté znalosti ve firmě vyzkoušíme.

Položení dotazu

Položte jakoukoliv otázku. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Odesláním beru na vědomí zpracování osobních údajů