Používáme technologie, jako jsou cookies za účelem analýzy návštěvnosti, cílené reklamy a zajištění fungování stránek. Více informací o ochraně osobních údajů

Newsfeed DAY 2018

Newsfeed DAY je jedinou konferencí na téma výkonnostního marketingu na Facebooku v České republice. Už proto jsme u prvního ročníku, který se uskutečnil 17. dubna, nemohli chybět. Konference byla plná skvělých speakrů, zajímavých témat, novinek i inspirace. Celým dnem, který se točil kolem Facebooku a Instagramu, nás provázela skvělá moderátorka Pavlína Louženská (@Pavlina_speaks). 

#nfday2018

Budoucnost už nastala: Udržíte krok? | Karel Tlusťák Business Factory, ROI Hunter

Jako první vystoupil Karel Tlusťák, CEO Business Factory a ROI Hunteru. Mluvil o tom, že Facebook je dnes největší CRM (Customer relationship management) na světe. A proč? Protože o každém uživateli dokáže sledovat až 2 miliony signálů chování. Odhaduje se, že těchto signálů může být až 3 miliony.

Tyto signály je možné využít pro dosažení lepších výsledků při cílení reklamy a její optimalizaci na správné publikum. Karel přišel s 3 typy, jak je nejlépe využít:

 1. oCPM (Optimalizovaná cena za tisíc zobrazení)
  oCPM je typ nabídky, která slouží k zobrazování reklamy takovým lidem, u kterých je vysoká pravděpodobnost, že provedou požadovanou akci na webu. Využít se to dá jen v situaci, kdy máte alespoň 50 konverzí za týden a je potřeba si dát pozor na overlapping. https://www.facebook.com/business/help/494633817315490
 2. Pokročilé možnosti WCA (Website Custom Audiences)
  Pokud vyloučíme uživatele, kteří na webu strávili pouze 1-2 s, dokážeme reklamy výrazně zefektivnit.
 3. Automatizovaný prospecting
  Máme web s vysokou návštěvností? Pak můžeme vyzkoušet automatizovaný prospecting. Funguje jako remarketing, ale využívá lookalike technologii. Facebook se učí reklamu doručovat a postupně ji zpřesňuje. Proto je potřeba s tím počítat a nechat ji běžet delší dobu.

Budoucnost reklamy na Facebooku vidí Karel v dynamických personalizovaných reklamách a v propojení offline a online světa. Držte se toho, že čím víc obsahu bude na soc. sítích, tím bude pro uživatele zajímavější. Nebojte se ani méně používaných kanálů jako jsou Instastories, Marketplace nebo Instant Articles.

A skvělá myšlenka na závěr

Dobrá reklama na FB se pozná tak, že časem neztrácí výkon.

Kreativa jako základní pilíř kampaně | Pavel Tekel Facebook

Druhým speakrem dne byl Pavel Tekel z Facebooku, který působí na pozici Partner Manager for CEE. Díky zástupci přímo z Facebooku jsme měli šanci nahlédnout pod pokličku největší sociální sítě na světě. Nejdůležitější byla data ze specifického používání Facebooku. 90 % času, který lidé tráví na Facebooku, tráví na mobilu. Myslete na to, až budete připravovat kreativu do svých reklam. Na mobilu musí vypadat prostě skvěle.

Odhaduje, že v roce 2020 bude cca 75 % dat na Facebooku a Instagramu představovat video. Při přípravě kreativy se proto držte Mobile First Video přístupu a 4 zásad pro videa.

Capture - Design - Frame - Play

Capture - Design - Frame - Play

 1. Krátké, úderné a výstižné - aneb rychle získejte pozornost.
 2. Video musí fungovat i bez zvuku.
 3. Pozor na mobilní formáty, které jsou jiné než na desktopu.
 4. Buďte kreativní, zkoušejte různé varianty a šokujte.

Pavel také mluvil o tom, že Facebook dokáže udělat z malých značek velké a z velkých značek dynamické. 

Proč přemýšlet nad tím, aby vaše video okamžitě zaujalo? Protože lidé tráví nad obsahem na desktopu průměrně 2,5 s. Na mobilu dokonce jen 1,7 s! Konzumace obsahu je rychlejší a je těžší zaujmout. Hlavní myšlenku by reklama měla sdělit v prvních 3 sekundách a všechny důležité informace do 5 s, aby to lidi ještě zajímalo.

Počítejte s tím, že celá řada lidí uvidí vaše video bez zvuku. Nepoužívejte titulky, ale udělejte z textu nedílnou součást videa. Vyzvěte lidi, aby si zvuk pustili.

A největší potenciál pro letošní rok? Instastories! Největší dosah, nejlevnější propagace a zatím malá konkurence inzerentů. Publikujte na Stories na Instagramu. Facebook má letos s tímto formátem velké plány.

Výkonnostní potenciál brandových kampaní | Daniel Shepherd Goodstuff

Dalším v pořadí byl první anglický speaker Daniel Shepherd z agentury Goodstuff, který se věnoval měření výkonu u brandových reklam. Daniel má bohaté zkušenosti s brandovými kampaněmi na Facebooku pro britskou pobočku značky Colgate. 

Při vyhodnocování brandových kampaní není důležitý počet zhlédnutí. Nemůžeme čekat, že 3 s shlédnutí reklamy změní, jak lidé nahlížejí na konkrétní značku. Musí u reklam strávit mnohem více času, abychom je přesvědčili. A jak kampaně optimalizovat? Jděte kampaň od kampaně, držet se nejlepší kreativy a ty nefungující okamžitě vypínejte. 

Jako hlavní nástroj pro budování značky doporučuje Brand awareness kamapaně, tedy kampaně "Povědomí o značce". Ty zajistí vysoký dosah, ale i zaujetí lidí, na které reklamu cílíme. Bez brandových kampaní není možné, aby fungovaly kampaně výkonové. Pokud vás nikdo nebude znát, nemá důvod, aby si kupoval váš produkt.

Zároveň se přidal k Pavlu Tekelovi z Facebooku a potvrdil, že 90 % času na Facebooku tráví uživatelé na mobilních zařízeních. 

Jak Facebook propojuje online s offlinem | David Vopelka Česká spořitelna

Po Danielovi si vzal slovo David Vopelka, který se věnoval problematice reklamy z pohledu zadavatele. Ukázal, jak moc je Facebook důležitý i pro takové společnosti jakou je Česká spořitelna s desítkami kamenných poboček. Skvělé bylo srovnání moderních reklamních kanálů s televizí a opět se potvrdilo, jak důležitá je reklama v mobilních telefonech a propojení offlinu s onlinem.

David nám poodhalil marketingový mix České spořitelny, která stále spoléhá na televizi, ale doplňuje tento kanál o digitální prostředí. I v této prezentaci byl kladen důraz na rozdílnou konzumaci obsahu na mobilu a v televizi. Celkově byl podle něj rok 2017 průlomový. Poprvé byl denní reach v digitálním prostředí (76 %) vyšší než u televize (72 %) a zároveň to byl první rok, kdy mobilní zařízení překonaly desktopy.

Na co myslet u mobilní reklamy? Každý den se člověk na mobil podívá 76x, heavy users dokonce 132x za den a to je hodně prostoru pro reklamu. 

Nějaká další zajímavá data? I skupina 18-24 let stráví u televize průměrně 17 hodin týdně. Proto ani dnes nezapomínejte na propagaci v televizi. Dokonce jen pasivní poslouchání má v průzkumech velký dopad. 

Facebook je jediný kanál, který penalizuje za nekvalitní kreativu! Facebook za odfláknutou kreativu výrazně zvyšuje cenu za klik, CPM a dokonce se jim povedlo být u některých kampaní dražší než TV. Připravujte kreativu pro Facebook na míru, hrajte si s ní, komunikujte a vyhodnocujte, jak lidé na reklamu reagují. 

Agenturní blok

Po delší obědové pauze následoval agenturní blok zástupců Socialsharks, 2FRESH a Business Factory. 

Síla messenger botů | Daniel Šilha Socialsharks

První z odpoledních speakrů byl Daniel Šilha ze Socialsharks, který se věnoval Stories na Instagramu a využití Messenger Bota v kampani pro Kinder Bueno. Řekl, že počet odběratelů na profilu nic neznamená. Na příkladu profilu s více než 55 miliony uživatelů ukázal, že dosah některých videí měl pouze 5 milionů a zbytek uživatelů nové video úspěšně ignoroval.

Co s tím dělat? Vaše videa musí zaujmout! U Stories máte méně než 1 vteřinu na zaujetí. Je potřeba dělat video na míru. A pokud k tomu napojíte i Messenger Bota, tak se můžete dostat až k 32 tisícům konverzí a 600 tisíc oslovených lidí a zájmem, který trval měsíce i po skončení soutěže. 

Kde využít Messenger Bota?

 • soutěže, kvízy, dotazníky,
 • FAQ, pomoc s výběrem, lokace - nejstarší bot je na prace.cz, který funguje přes noc,
 • newsletter - sport.cz, akce, potvrzení objednávky.

Jak smysluplně naplánovat kampaň s protichůdnými cíli | Olga Szélesová 2FRESH

Olga z 2FRESH si připravila případovou studii z vánoční kampaně pro společnost Globus. O tom, jak udělat výkonou kampaň s velkým dosahem, vysokým počtem konverzí a trochou srdce. Vždy myslete na svoji cílovku, ne na to, jak se to bude líbit kreativcům nebo vám. Vždy testujte různé formáty, publika a mějte od první chvíle jasno, jaké formáty použijete a co je cílem kampaně. 

Reporty na pána aneb Jak míň klikat a víc vědět | Michal Filípek Business Factory

Jedním z nejlepších speakrů se stal "hasič" Michal Filípek z Business Factory, který se věnoval automatizaci reportů. Protože je důležité míň klikat, vše automatizovat, vizualizovat a neztrácet čas s přípravou reportů. To vše za pomoci Google Data Studio a nástroje Supermetrics. Reporty musí být přehledné, srozumitelné a obsáhlé. Pro takové reporty připravil na newsfeed.cz dva podrobné návody - pro začátečníky (turistická třída) a profesionály (cesta bojovníka).

Reporty na pána

Jak neslevit z efektivity online marketingu | Zdeněk Linc Slevomat.cz

Zdeněk Linc ze Slevomatu nám poodhalil interní čísla svých kampaní a představil nástroje, které využívají pro automatizaci. Zajímavostí je, že se Slevomat drtivou většinu kampaní (až 90 %) na Facebooku orientuje čistě na výkon. Zbytek rozpočtu jde v sezóně na automatické boostování příspěvků. Automatizují DPA, remarketingové kampaně a využívají prospecting ads.

Pro Zdeňka je zásadní, aby vše bylo automatizované. Pomáhá jim to v prodejích a přivádí to nové zákazníky na web. Nejlépe jim funguje atribuce založená na provizi za návštěvu. Díky tomu dokázali určit cenu za klik, která je pro ně rentabilní a kolik jsou ochotni utratit. Vyřešili tím problémy u reklam, které nezaujmou tématem a ignorují zkreslení dat z Google Analytics a Facebook pixelu. To vše ne proto, aby získali nízkou cenu za klik, ale měli maximální prokliky v rentabilních nabídkách.

Vyznejte se v bludišti atribucí | Danilo Campisi Kiwi.com

Předposlední speaker Danilo Campisi z Kiwi.com otevřel problematiku atribucí a využívání více kanálů v marketingu. Pro Kiwi to bylo něco úplně nového. Nikdy nedělali marketing, začali až teď a opravdu intenzivně se mu věnují cca půl roku. Nejdůležitější je pro Danila optimalizace kampaní, testování a využívání vlastních dat. Ty je potřeba správně používat. 

Kiwi začínalo s relativně malým rozpočtem oproti konkurenci, která utrácí vše za to, aby byla všude na 1. místě. Kiwi se zaměřuje na přesné cílení a vyloučení nerelevantních publik. Důležité je oslovit lidi ve správný čas a vědět, jak vypadá nákupní proces. Pro získání všech těchto informací je potřeba testovat, testovat a testovat. 

Varoval před last click attribution, která nemusí být vždy relevantní a cookies nejsou spolehlivé. Lidé používají víc zařízení a nedá se to tak přesně změřit. Zajímavá byla studie, kdy testovali, jaký vliv mají Facebook reklamy na celkové výsledky. Kontrolní skupina viděla všechny kanály kromě Facebooku a exposed group viděla úplně vše. Výsledky ukázaly, že exposed group měla o 20 % konverzí více! Další testy to potvrdily.

Zlatá éra marketingu: Jak se dělá online pro Hollywood? | Roman Gavuliak Operam

Závěr patřil Romanu Gavuliakovi z Operam, který se stará o marketing pro jedny z největších hollywoodských studií. Starali se například o propagaci oscarového snímku Moonlight. Zvláštnostní jejich kampaní je, že jsou krátké a rychlé, ale s masivním budgetem. Během týdne musí dokázat oslovit co největší relevantní publikum. K tomu využívají optimalizaci dat a segmentaci. Analyzují komentáře a reakce, které na kampaně získávají, mají vlastní učící se technologie a na základě reakcí upravují kreativu. 

Celý den byl plný výborných speakrů i zajímavých tipů z praxe. Díky a už teď se těšíme na další ročník!

Položení dotazu

Položte jakoukoliv otázku. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Odesláním beru na vědomí zpracování osobních údajů