Používáme technologie, jako jsou cookies za účelem analýzy návštěvnosti, cílené reklamy a zajištění fungování stránek. Více informací o ochraně osobních údajů

Poradna

Udržujte váš WordPress aktuální a bezpečný

Zajímá vás, zda se vyplatí se aktualizovat WordPress na nejnovější verzi? Jaké to má výhody a existují i důvody, proč neaktualizovat? Odpověď se budeme snažit odkrýt v našem článku.

Jaké výhody vám přinese aktualizace WordPressu?

S WordPress je open source redakční a publikační systém zdarma dostupný pro každého, kdo si ho stáhne. Na vývoji WordPressu se podílejí tisíce lidí po celém světě. Existuje komunita odborníků po celém světe, kteří mohou přispívat do wordpressového kódu a navzájem si kontrolují svou práci. Jak si vysvětlíme dále, toto řešení má své plusy i mínusy.

S každou novou verzí přichází vývojáři s nápravou chyb (takzvanými bug-fixy) a různými vylepšeními, které vám usnadní práci nebo udělají váš web přívětivější a hlavně bezpečnější a rychlejší.

Jak často aktualizace vychází?

V roce 2017 vyšlo celkem 17 aktualizací, z toho některé hlavní, obsahující například bezpečnostní opatření, které byly WordPressem silně doporučené k instalaci, některé méně významné, které například upravují design nebo řeší chyby.
Hlavními důvody k tomu udržet WordPress maximálně aktuální jsou bezpečnost, nové vlastnosti, rychlost a oprava chyb.

Bezpečnost až na prvním místě

Tím, že je WordPress open source projekt (neboli otevřený projekt), může kdokoliv jeho kód procházet a zneužít jeho chyby. Tým, který se podílí na zvyšování bezpečnosti WordPressu, se při zjištění nového nedostatku stará o to, aby v další aktualizaci byly chyby co nejdříve napraveny. Proto se zásadně doporučuje aktualizace neodkládat dlouho. Pokud využíváte zastaralou verzi systému či modulů, vystavujete váš web zbytečnému nebezpečí a můžete se stát obětí útoku. Bezpečnost vašeho webu je tedy hlavním důvodem, proč byste měli pravidelně aktualizovat váš WordPress. Tím, jak tento redakční systém získává na popularitě, zvyšuje se bohužel i počet hackerských útoků, přítomnost škodlivých kódů a množství úniků dat.

Případová studie napadeného webu

V roce 2017 jsme řešili jednotky případů napadených webových stránek našich klientů nejčastěji malwarem WP-VCD, který infikoval vybrané soubory webových stránek a způsoboval drastické zpomalení celého webu. Následným skenováním celého webu za pomocí nástroje pro odhalování infikovaných souborů, jsme byly schopni nalézt napadané soubory webových stránek a provést jejich opravu.

Tato zkušenost jen potvrzuje, že bezpečnost webových stránek by se neměla podceňovat. Pro všechny své klienty využívající redakční systém WordPress v naší správě jsme tak během listopadu až prosince zvyšovali bezpečnost webových stránek pomocí osvědčeného modulu WordFence v základní bezplatné verzi, umožňující lepší ochranu webových stránek proti možným útokům. Klienti, kteří již zabezpečení webových stránek měli, dostali balíček aktualizovaného nastavení, který bude ještě efektivnějši v ochraně webových stránek. I přesto tato opatření nemohou být nikdy 100% a zásadní ochranou je především aktuálnost systému a také silné přístupové heslo do administrace vašich webových stránek.

Nejen váš redakční systém, ale i pluginy mohou být zneužity viry či malwarem. Měli byste se tak vždy ujistit, že používáte nejnovější verzi pluginů (modulů), šablony a samozřejmě WordPressu.

Pokud chcete mít svůj web bezpečný a sami na to nestačíte, můžete se obrátit na tým ANT studia, rádi vám poradíme.

Rychlost

Vývojáři WordPressu se stále snaží o to, aby byl systém co možná nejrychlejší. Každá nová aktualizace přijde s vylepšeními v rámci rychlosti, které umožní WordPressu běžet rychleji a výkonněji.

Protože je rychlost webu jedním z důležitých faktorů SEO, určitě byste tedy i z tohoto hlediska měli dbát na pravidelnou aktualizaci.

Opravy chyb

Každá aktualizace přijde s nápravou objevených chyb. Může se stát, že se potýkáte s nějakou chybou na vašem wordpressovém webu a nevíte si sní rady a stačila by prostá aktualizace, která ji napraví.

Navzdory důkladnému testování se může stát, že konkrétní chyba zůstane i v nové aktualizaci. Z toho důvodu se vydávají minoritní aktualizace nižšího řádu především z bezpečnostních důvodů, například po verzi 4.9 se vydaly verze 4.9.1, 4.9.2 atd. Aktualizace nižšího řádu probíhají automaticky, pokud máte nainstalovanou jejich řádově vyšší, hlavní aktualizaci.

Kompatibilita a další možná rizika

Vývojáři wordpressových šablon a pluginů se orientují podle hlavních nejnovějších verzí WordPressu, aby využili všechny výhody a novinky, které jednotlivé verze přinášejí. V některých případech může aktualizace redakčního systému narušit funkčnost stávajících pluginů, pokud plugin je zastaralý a není kompatibilní s novou verzí. Z toho důvodu je výhodné před aktualizací celý systém zálohovat. ANT studio tento krok důrazně doporučuje, protože při větším skoku mezi verzemi WordPressu, pluginů (modulů) a šablon se může stát, že určité prvky webu přestanou fungovat správně. V tento okamžik budete moci vytáhnout data ze zálohy a zjistit, co chybu způsobilo. Pokud zálohu nemáte, máte jednoduše smůlu.

Chcete mít web aktuální a chráněný?

Nemáte čas nebo chuť se aktualizacemi zabývat, ale rádi byste měli vše v pořádku a zabezpečené? Kontaktuje nás a my se o to postaráme. Máme ve svých řadách specialisty na WordPress, kteří vám rádi pomohou.
 

Hledáte pomoc?

Ozvěte se nám,
pomůžeme vám udržovat WordPress bezpečný

Položení dotazu

Položte jakoukoliv otázku. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Odesláním beru na vědomí zpracování osobních údajů