Používáme technologie, jako jsou cookies za účelem analýzy návštěvnosti, cílené reklamy a zajištění fungování stránek. Více informací o ochraně osobních údajů

Placené a pokročilejší rezervační systémy

Hledáte rezervační systém, který pomůže vašemu podnikání? Na výběr máte z desítek rezervačních systémů - některých zdarma, některých placených. První pravidlo - určit si, co od rezervačního systému potřebujete. To se poté odrazí na ceně. Můžete se pořádně plácnout přes kapsu nebo ušetřit na pěknou dovolenou. A kvůli dovolené se přemýšlet vyplatí!

Nabídka rezervačních systémů

Co mohou rezervační systémy vůbec nabídnout? Mezi rezervačními systémy existují velké rozdíly a není jednoduché vybrat ten správný. Záleží na druhu podnikání, typu webových stránek a požadavcích na rezervační systém. Obecně ale rezervační systémy, ať už placené nebo ty zcela zdarma, zastávají několik hlavních funkcí.

Mezi úplně základní funkci patří možnost uživatele objednání termínu, který on chce. Pokud je objednání na určitý čas složité, váš téměř jistý zákazník odchází jinam. V rezervačním systému by se měl tedy uživatel snadno rozhodnout a zvolit si potřebný termín. Nesmíme zapomenout ani na důležité informace pro vás. Pro většinu podnikatelů je nezbytné, aby z formuláře získala alespoň základní kontakty na klienta.

U pokročilejších rezervačních systémů najdeme pak jakousi kontrolu - dva klienti se nemohou objednat na stejný čas (pokud to nechceme). Navíc je u některých platforem možné zajistit oznámení pomocí SMS na rezervaci nebo úprava grafické podoby na míru.

Rezervační systémy zdarma

I přes to, že se v tomto článku zabýváme placenými rezervačními systémy, nemůžeme zapomenout ani na ty zcela zdarma. Systémy zdarma jsou vhodné především pro ty, kteří nabízejí své služby na celé dny nebo hodiny - není tedy třeba mít časový rozpis po minutách. Takové rezervační systémy mohou využít například majitelé ubytování s jedním či dvěma pokoji, majitelé školících prostor nebo různí konzultanti, maséři a provozovatelné wellness apod.

U rezervačních systémů zdarma je důležité si uvědomit, že máte velmi omezené možnosti kontroly rezervací. Tyto systémy jsou totiž nejčastěji realizovány pomocí Google Tabulek nebo Google kalendáře a jejich zrcadlením na stránky. Pokud vás klient kontaktuje, musíte zadat “Obsazeno” osobně.

Jak vidíte na obrázcích výše, vzhled tabulek je jednoduchý. Se samotnou grafikou se ale moc hýbat nedá. Blokace jednotlivých termínů je závislá na vašem volném čase - často se stává, že si dva klienti objednají stejný termín. Proto je nutné, aby byly rezervace do systému zadávány co nejrychleji. Neexistuje zde žádné hlídání rezervací, žádné oznámení o rezervaci pomocí SMS vám či klientovi... Prostě jde o jednoduchou metodu zobrazení obsazenosti.

Výhodou takovýchto systémů je dobrá přehlednost pro klientyjednoduchá administrace a nasazení na web také není nijak zvlášť složité. Z praxe ale můžeme potvrdit, že spousta klientů kalendáře ignoruje a stejně zkouší, zda-li není volno.

Booking a Trivago

Mezi další rezervační systémy bychom mohli zařadit servery, jako jsou například Booking nebo Trivago. U těchto systémů ale najdeme snad více nevýhod převažujících nad výhodami. 

Tento typ rezervačních portálů je vhodný pouze pro nabídku ubytování. Pokud nabízíte něco jiného, můžete v článku přeskočit klidně dále. Zda-li pak máte nějaký apartmán, malý či velký penzion nebo hotel, najdete zde pár důležitých poznatků z praxe. 

Oba systémy jsou placené. V případě Bookingu se jedná o 12-14 % z ceny ubytování, což rozhodně není málo. Poplatky se navíc odvádí v Eurech, což pro běžného českého provozovatele ubytování nemusí být zrovna nejvhodnější měna. 

Největší nevýhodou je bezpochyby fakt, že ani jeden ze systémů není implementován na vašem webu. Ubytování se zajistí na serveru a vám přijde pouze oznámení o rezervaci, případně peníze za ubytování. Uživatel se na váš web většinou ani nedostane. Dalším negativem těchto portálů je problém s propisováním rezervací do vašeho jiného rezervačního systému - ať už je to systém placený nebo nějaká tabulka či kalendář zdarma. Pokud si tedy někdo objedná pobyt přes Booking či Trivago, nemáte nikde na svém webu vidět, že je již obsazeno. Nezbývá vám tedy nic jiného, než si rezervace přeplňovat manuálně nebo využívat pouze jednoho rezervačního systému. 

V případě Bookingu navíc nemáte možnost jako majitel rezervaci zrušit. Pokud tedy rezervaci zrušit potřebujete, musíte zavolat přímo do Bookingu - nejčastěji do Holandska. Linka je bezplatná, česky se s vámi budou bavit ale jen málokdy. Čeština sice není vyloučená, ale spíše počítejte s angličtinou. Pokud nebude rezervace uhrazena do 7 dnů, propadne. Za celý týden čekání se ale díky neplatné rezervaci můžete zbavit mnoha klientů. 

Pokud vám nevadí nemožnost rychlého zrušení rezervace a chcete mít pouze jeden rezervační systém s poplatky nad 10 % z ceny rezervace, je Booking to pravé pro vás. Můžete také vyzkoušet portály, jako je například AIRBNB. Zde se sice také platí poplatek (kolem 3 % z ceny rezervace), ale jedná se o nabídky majitelů majitelům a celý systém je pro uživatele přívětivější.

Placené rezervační systémy

Placené rezervační systémy jsou určeny především pro provozovatele většího ubytování, autoservisy, pneuservisy, kadeřnictví apod. Existuje zde mnoho rezervačních systémů - některé jsou zaměřeny hlavně na fitcentra, některé se zase specializují na pronájem ubytovacích kapacit.

Mezi základní charakteristiky placených systémů patří rozhodně pokročilejší funkce, jako je například automatická odpověď přes SMSautomatická tvorba faktury nebo vyřazení časového slotu, pokud je již objednán. Pokud si tedy někdo objedná kurz nebo servis na určitý čas, automaticky přijde oznámení nejen vám, ale i klientovi. Pro klienta je to velmi příjemné, protože ví, že s rezervací může počítat.

Porovnání rezervačních systémů

Jednoduché rezervační systémy
 • snadná implementace na web
 • nelze hlídat časové sloty a duplicitní rezervace automaticky
 • vhodné pro malé ubytování, konzultanty, živnostníky
Booking, Trivago, AIRBNB
 • nelze implementovat přímo do webu
 • automaticky hlídá časové sloty
 • platí se poplatek (3 % u AIRBNB, přes 13 % u Bookingu)
 • vhodné pouze pro ubytování
Placené rezervační systémy
 • složitější implementace na web
 • automatické hlídání časových slotů a duplicitních rezervací
 • vhodné pro autoservisy, ubytování, kadeřnictví, masáže, kurzy a školení, konzultanty ...

Rezervační systémy pro sportoviště, studia, kurzy či lékaře

Pro příklad si vezměme třeba povedený rezervační systém Supersaas, který je velmi oblíbený nejen mezi majiteli ubytování. Pravděpodobně ještě lepší využití najde u majitelů sportovišť, masáží, kadeřnických a kosmetických studií, provozovatelů kurzů nebo lékařů  - prostě tam, kde je pevně daný čas služby. Prostředí je pak postaveno na základě kalendáře, ve kterém jsou jednotlivé časy vepsány.

Ač je Supersaas velmi podobný systému Google kalendáře, rozdíly zde najdete okamžitě. Mimo to, že se uživatel může rezervovat ihned v kalendáři, nabízí systém možnost přizpůsobení, oznámení přes SMS a spoustu různých přehledů. Uvidíte například nejaktivnější uživatele nebo si můžete vytvořit grafy oblíbenosti nějakého kurzu a jednotlivých časů vytížení v každém dni.

Supersaas nabízí velmi jednoduché nastavení - můžete si zvolit například délku služby, cenu, maximální počet rezervujících nebo způsoby platby (lze zvolit i různé platební brány, jako je například PayPal). Rezervační systém Supersaas lze také propojit s kalendářem v Outlooku nebo na Googlu - budete mít tedy vždy přehled o jakékoli rezervaci.

Podobnou funkčnost nabízí například systémy ReservioReservantoiSportSystem nebo 4Fitness. V tomto případě je Reservio a Rezervanto univerzálnější, než další dva rezervační systémy. Ty jsou tu především pro rezervaci sportoviště nebo sportovního kurzu. V případě Reservia či Reservanta můžete využívat systém pro služby jako je pneuservis, různá poradenství, kurzy, masáže, solária, veterinární kliniky nebo restaurace.

U placeného rezervačního systému 4Fitness se platí poplatek 40 000 Kč, pokud si ho chcete vložit na svůj web (bez přesměrování na rezervační stránku). Ač se pravděpodobně nejedná o tu nejlevnější možnost, nevypadá vůbec špatně jak po funkční, tak po grafické stránce. Na výběr je toho opravdu mnoho.

K dalším službám, poskytujícím rezervace pro různé typy podnikání, patří RezervačníkClubSpireFitsystem nebo trochu odlišný Jdemenato.

Rezervační systémy pro ubytování

Pro ubytování existuje mnoho striktně zaměřených rezervačních systémů. Pokud nyní nebudeme počítat se systémy Booking, Trivago nebo AIRBNB, nabízí se stále hodně možností. 

Pro ubytování využíváme velmi často rezervační systém třetí strany - Mefisto. Ač nejsou oficiální stránky Mefista úplně nádherné, věřte, že systém funguje doopravdy výborně. Díky vlastnímu vývoji lze vše přizpůsobit na míru. Mefisto také nabízí mnoho předpřipravených balíčků. Ty jsou voleny podle typu ubytování a velikosti systému.

Mezi hlavní balíčky pak patří:

 • Mefisto Grand (větší hotely, hotelové řetězce)
 • Mefisto Hotel (menší hotely a penziony)
 • Mefisto Gourmer (restaurace a rychlé občerstvení)
 • Mefisto Campus (velké ubytovací kapacity)
 • Mefisto SPA (ubytování s lázeňským provozem)
 • Mefisto Relax (sportovní, relaxační a wellness centra)

Jak z hlavní nabídky systému Mefisto vidíte, soustředí se především na rezervaci ubytování. Není mu ale cizí ani stravování, sport nebo odpočinek ve wellness centru.

Po mnoha realizacích je Mefisto jedním z nejvyužívanějších rezervačních systémů pro ubytování. I přesto zde existuje konkurence, která se nenechá zahanbit. Mezi tu bychom mohli zařadit například Previo nebo Mevris. Tyto dva rezervační systémy jsou vhodné pro ubytovatele s menším počtem pokojů, zobrazení je podobné tomu na Bookingu.

Rezervační systémy pro restaurace

Jak již vyplynulo z předcházejících vět, rezervací restaurací se zabývá mnoho rezervačních systémů. Velmi úspěšnými jsou tak systémy Mefisto, Reservanto nebo Reservio. Mezi rezervační systémy zabývající se výhradně rezervací stolů patří například Rezervujstůl.cz. Zde si lze nastavit postavení stolů přímo ve vaší restauraci a rezervovat jednotlivá místa.

K univerzálnějším systémům můžeme zařadit Reservanto. To nabízí jednoduchý formulář, lze si vybrat stůl a klienty si pak usadíte přímo na místě podle vytížení restaurace.

Dále je tu komplexní program PRO.RESTU, který využívá například Potrefená Husa nebo Morávka Plzeň. Díky tomu máte možnost rezervace 24 hodin denně, oznámení o rezervací chodí přes SMS nebo e-mail a můžete si vybrat mezi velkou řádkou dalších možností propagace. O nic se nestaráte, všechno zařídí přímo v PRO.RESTU.

Výběr je jednodušší

Pokud již znáte základní rozdělení zaměření rezervačních systémů, výběr je výrazně jednodušší. Záleží na typu podnikání a požadavcích na rezervační systém. Pokud má umět posílat SMS o rezervaci, je tu hodně kandidátů. Na druhou stranu je nutné se pozastavit i nad e-mailem. Jako komunikační prostředek je sice v dnešní době méně využíván, je ale úplně zadarmo. SMS vždy něco stojí (1,20 - 2 Kč za jednu zprávu).

Pro majitele menšího objemu ubytování doporučujeme rezervační systémy zdarma. Pro ty větší pak Mefisto nebo Supersaas. K restauracím lze využít pak Mefisto nebo Reservanto.

Pro ostatní druhy podnikání se vám bude hodit Reservanto, Reservio, 4Fitness, Rezervačník nebo rezervační systémy zdarma.

 

Pomozte mi s rezervačním systémem

Položení dotazu

Položte jakoukoliv otázku. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Odesláním beru na vědomí zpracování osobních údajů